Головна | Реєстрація | Вхід
Мій сайт
Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Географія Карпат [2]
Туристичні об'єкти Карпат [0]
Туристичні об'єкти Карпат, Стежки Довбуша, Карпатський трамвай, Буковель
Легенди Карпатських гір [0]
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 98
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Про Карпати » Географія Карпат

Карпатські гори

 
Велика гірська система Карпат починається недалеко від Братіслави (Словаччина) і закінчується на південному сході поблизу Залізних воріт (Румунія). Довжина Карпат приблизно 1500 км. Дугою із трьох сторін оточують вони Середньоєвропейську низовину. У північно-західній частині їхня ширина становить 240 км, у південно-західній - 340, а в північно-східній, де розташовані українські Карпати, вона звужується до %-120 км.
Залежно від розташування, біогеографічного районування та особливостей

Карпати поділяються на Західні, Східні і Південні. Західні - розташовані на території Словаччини, Чехії, Польщі і, частково, Угорщини, де й є найвища точка Карпат - гора Герлах (2655 м). Південні - меридіально розкинулися на території Румунії. Східні (за винятком Східних Бескидів, що у Словаччині та Польщі, а також Семиградських гір, що у Румунії) - на території України.
Середня висота Українських Карпат - %0 м. На них припадає 10,3% площі усіх Карпат і 3,5% території України.Простягаються вони з північного заходу на південний схід майже на 280 км при середній ширині - % км. Найвища вершина - гора Говерла (2061 м).
В межах України Карпати діляться на: зовнішні (Скибові), куди входять Бескиди, Горгани і Покутсько-Буковинські Карпати; центральні або Верховинські; внутрішні або Полонинсько-Чорногірські.


Карпати - велика і своєрідна за своїми природними властивостями гірська країна, частина поясу молодих складчастих альпійських споруд. Загальна площа Карпат становить 188 тис.кв.км. Це середньовисокі гори, найвищі масиви яких рідко перевищують 2500 м. Загальна довжина Карпатської дуги понад 1300 км. Від Дунаю біля м.Братіслави починаються Західні, широтно орієнтовані Карпати.
Центральним масивом їх є Високі Татри з максимальними (2663 м, г.Герлаховскі-Штіт) для всіх Карпат висотами. У верхів`ях річок Дунаєць і Попрад дуга гір повертає на південний схід. Тут починається найбільш знижена і звужена частина Карпат - Східні, або Лісисті, Карпати. Їх вершини рідко перевищують 2000 м. Східні Карпати складаються із Східних Бескидів, Українських Карпат і Молдово-Семиградських Карпат. Найвищий масив їх - Роднянські Альпи - піднімається до висоти 2305 м (г. П`єтрос ). Біля р.Прахови дуга Карпат різко вигинається на південь, а потім на захід. Це Південні Карпати, або Трансільванські Альпи, вершини яких сягають понад 2500 м. Закінчуються Карпати Банатськими горами, які підходять до самого Дунаю, який відділяє Карпати від Балканських гір.

Українські Карпати
«Далекі гори одкривали один за одним свої верхи, вигинали хребти, вставали, як хвилі в синьому морі. Здавалось, морські буруни застигли саме в ту мить, коли буря підняла їх з дна, щоб кинути на землю та залляти світ. Вже синіми хмарами підпирали крайнебо буковинські верхи, оповились блакиттю близькі Синиці, Дземброня і Біла Кобила, курився Ігрець, колола небо гострим шпилем Говерла, і Чорногора важким своїм тілом давила землю». Саме такими словами у своїй повісті "Тіні забутих предків" змалював Карпати класик української літератури Михайло Коцюбинський.
Карпати – гірська система оригінальна тим, що на її території збереглися унікальні для Центральної Європи праліси. Самі ж гори являють собою "м''які", без скельних виступів гірські вершини - полонини. Це є частина гори вище 1400м., на якій не росте ліс. На плоскогір''ї ростуть чорниця і брусниця. Трохи нижче, на схилах гір, завжди можна зустріти зарості ожини. Влітку гірський пейзаж доповнюють численні отари овець. Попутно відбувається збір овечого молока з якого вівчарі відразу роблять овечий сир (який використовується для виготовлення найсмачнішої карпатської бринзи).
Основна частина Карпат вкрита хвойними і буковими лісами. Крім ялини і бука в Карпат також ростуть дуб, граб, сосна, модрина, вільха, черешня, горіх а також тис - дерево, період життя котрого біля тисячі років. У складі букових пралісів зростають клен гостролистий, ясен звичайний та ільм гірський, які майже зникли у багатьох районах Карпат і трапляються лише у важкодоступних місцевостях. На верхніх схилах гір — альпійські луки, багаті рідкісними видами флори. Зокрема, ендемічною рослиною — рододендроном східнокарпатським. Завдяки рожевим барвистим квітам у народі його називають альпійською трояндою. Тут беруть початок багато рік Західного регіону України: Прут та Черемош, Лімниця, яку вважають однією з найчистіших рік Європи.
У Карпатських горах Ви зможете побачити ще багато цікавого. Скажімо, сосну гірську, яка зростає на горі Піп Іван на висоті понад 2000 метрів. Найвище дерево — модрину європейську, висота якої — 54 метри — поблизу Рахова, і найнижче — вербу туполисту, висота якої — до 15 сантиметрів — на схилах гори Близниця. Весною, недалеко від Рахова, можна побачити квітучу долину нарцисів.
У гірських масивах багато тисяч років тому утворилися карстові печери і родовища з покладами кам''яної солі. Над родовищами розташовані соляні озера а-ля "Мертве море" в Ізраїлі. Ці озера набагато менші, але з тими ж цілющими властивостями.
Створений у 1996 році
Загальна площа 5344,2 га

Скибові Горгани – оригінальна система гірських хребтів, розташована в південно-західній частині Івано-Франківської області у фізико-географічному районі Довбушанських Горган - найнедоступнішій високогірній і кам''янистій його частині. З метою збереження їх унікальних природних ландшафтів та екосистем у 1996 році був створений державний заповідник "Горгани” на площі 5344,5 га. Для обмеження негативного впливу господарської діяльності на неповторні природні комплекси навколо нього виділено охоронну зону площею 3852,8 га.
Ґрунтовий покрив доволі строкатий, складається переважно з лісових буроземних, дерново-буроземних та гірсько-лучних буроземних грунтів.
Залежно від висоти над рівнем моря на території заповідника виділяються три кліматичні зони: прохолодна, помірно холодна та холодна із середньорічною температурою від + 5 до 0 °С. Річна кількість опадів становить від 900 до 1400 мм.


Категорія: Географія Карпат | Додав: Tajushka (06.12.2009)
Переглядів: 12949 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 3.6/13
Всього коментарів: 3
3 Юля  
0
Тупо

2 Даня  
0
спасибо большое!!!

1 Даня  
0
спасиба большое!!!

Ім`я *:
Email *:
Код *: